Unknown 6-row maize seeder VPYT-DG306 (2025)
Details of the classified ad
| Category : | Cultivation |
| Type of ad : | For sale / Offers |
| Reference : | T1-10416699 |
| Make : | Unknown |
| Model : | 6-row maize seeder VPYT-DG306 |
| Status : | Used |
| Year : | 2025 |
| Weight : | 1740 kg |
| Length : | 3,5 m |
| Width : | 2,5 m |
| Height : | 2 m |
| VIN : | Show |
| HS Code : | Show |
| warranty : | N/A |
|
Comments :
6-row maize seeder VPYT-DG306 with deep fertilization Row spacing: 75 cm Seeding units with disc-type coulters Disc coulters for fertilizer applicator Jumbo-type stainless steel fertilizer hopper (1000 L) PTO shaft Double hydraulic row markers DigitRoll Seed Master Integra seeding controller (computer) 2 sets of seeding discs (6+6) Road kit DigitRoll Seed Master Integra Computer:*** Automatic system test (number of sensors, sensor cleaning alarm) 3 modules for seeder operation control: sowing/not sowing detection alarm blocking for current seed rate per hectare visible bar graph for each row Seed test: skips and doubles statistics for 100 seeds per row Displays row number and audible block alarm 6 alarm thresholds for seed absence Option to freeze current display state Seed size selection for precise seed detection Section skip function for unused rows Adjustable seed spacing Hectare counter, seed counter, average seed rate per hectare for partial and total areas Distance measurement in meters Offer valid while stocks last. Nationwide delivery available. The listed price is net (excluding VAT). |
|
Rzędziany, Poland
Unknown 6-row maize seeder VPYT-DG306 (2025)
€ 20,752 ex-VAT
AB GROUP Anita Boltryk
Our partners
Transport Get transport for this equipmentMake price offer
Make your price offer and explore better deals. Submit your price offer and let the seller respond. You might just get the deal you're looking for.
Unknown 6-row maize seeder VPYT-DG306 (2025)
Price excl. VAT